Synthos se zbavuje spalovny!

Synthos se zbavuje spalovny!

Příspěvekod Mělnický Deník » 24 úno 2009, 21:52

Obyvatelé se bouří: Spalovnu prodat nechceme!

Kralupy - Proti zamýšlenému prodeji spalovny, kterou chce společnost Synthos Kralupy prodat, se začíná mezi kralupskými obyvateli zvedat bouře nevole.

Autorka: Gabriela Benešová, http://www.melnicky.denik.cz

Mají totiž obavy, že změna majitele s sebou přinese zvýšené riziko ekologických havárií a negativní dopad na jejich zdraví.
Nebezpečný odpad

Bude nový vlastník přivážet do spalovny nebezpečný odpad? To je otázka, která trápí mnoho lidí. Zatím se k této problematice ale oficiálně nikdo nevyjádřil.

Firma Sythos o případném prodeji zatím mlčí. Na konkrétní otázky redaktorů nereagovala a vyjádřila se pouze obecně: Prodej jakéhokoliv zařízení společnosti je plným právem vlastníka a je v jeho zájmu, aby bylo v budoucnu provozováno podle předpisů a tudíž ekologicky, vyjádřil se mluvčí Synthosu René Keller.

Největší obavy mají zaměstnanci spalovny. Ti hovoří o tom, že spalovna zatím funguje pouze lokálně. „Je za tím velký byznys. Nová firma to chce prý koupit proto, aby vydělávala peníze z likvidace nebezpečného odpadu. Mluví se o tom, že ho bude přivážet také zahraničí,“ řekl jeden z tamních pracovníků, který si nepřál být jmenován.
Kralupští mají strach o své zdraví

Tyto obavy potvrdili také členové občanského sdružení Děti Země, jejichž hlavním cílem je ochrana přírody a krajiny. Podle nich v tomto případě existuje reálná obava ze zhoršení životního prostředí, a bude–li firma dovážet odpad z ciziny, může dojít ke zvýšení rizika havárií. „Spalovna v Kralupech má od roku 2007 integrované povolení a spaluje se v ní zatím téměř sedm tisíc tun odpadů ročně, ale nedivil bych se silnému odporu veřejnosti, pokud by došlo k navýšení spalovného množství na maximální kapacitu,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

První takové razantní kroky už zaměstnanci spalovny připravují. „Proti záměru prodeje spalovny budeme podnikat kroky, které by tomu měly zabránit. Máme v plánu založit občanské sdružení, které by se mělo snažit tento záměr překazit,“ uvedl pracovník firmy.
Spalovnu chceme, tvrdí firma AVE CZ

Zatím zřejmě jediná firma, která má vážný zájem o koupi kralupské spalovny, je společnost AVE CZ. Tuto informaci potvrdil ředitel marketingu a PR Jaroslav Nálevka. „Ano, naše společnost má zájem o koupi spalovny v Kralupech nad Vltavou a proto se také po výpisu výběrového řízení zařadí mezi zájemce,“ uvedl ve svém vyjádření Nálevka.
Pardubická petice

Podobnou situaci řešili v minulosti také lidé na Pardubicku. Podle Dětí Země se firma AVE CZ snaží už dva roky získat stanovisko o vlivu na životní prostředí pro modernizaci tamní spalovny v Rybitví. Proti tomuto záměru ale podepsalo petici na padesát tisíc občanů a tamních politiků, když vzniklo občanské sdružení STOP spalovně v Rybitví.

Originální link:
http://melnicky.denik.cz/z_domova/kralu ... 90224.html
Mělnický Deník
 

Re: Synthos se zbavuje spalovny!

Příspěvekod kralpetr » 22 bře 2009, 06:14

Firma AVE CZ by si měla postavit svou vlastní novou moderní spalovnu,ale co nejdál od obydlí lidí.Ať neinvestuje do skupování starých spaloven,které leží pár metrů od obytných domů (spalovna Rybitví).Je to nefér.
kralpetr
 

Re: Synthos se zbavuje spalovny!

Příspěvekod Petr » 26 čer 2013, 16:41

Vážení občané,
spalovna odpadu je nebezpečnější, víc než si myslíte!
http://odpady.ihned.cz/c1-55376870-tran ... ani-odpadu
Petr
 


Zpět na Kralupy nad Vltavou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron